top of page

Šta treba da znam pre ISO sertifikacije

Updated: 5 days ago

Rastuće organizacije susreću se sa potrebom za usklađivanjem sa zahtevima velikih  tržišta. Najčešće, ove organizacije nailaze na potrebu da, u te svrhe, usvoje i sertifikuju određene ISO standarde.

Kod organizacija koje prvi put ulaze u sertifikaciju ISO standarda javljaju se pitanja. Nacor predlaže nekoliko ključnih informacija za organizacije koje pristupaju standardu.


Provera i sertifikacija ISO standarda su završni procesi

Dokaz da se standard zaista primenjuje u organizaciji je upravo sertifikat s nazivom standarda. Ovaj sertifikat izdaju sertifikaciona tela koja su, od strane naconalnih ili međunarodnih tela akreditovana da izdaju takve sertifikate.


Razlog zašto je sertifikat ubedljivi dokaz primene određenog standarda je u samom načinu sertifikacije. U osnovi, to podrazumeva proveru sistema menadžmenta na samoj lokaciji organizacije, od strane ovlašćenog proveravača.


Kao takve, provera i sertifikacija su završni procesi kada su ISO standardi u pitanju. One se oslanjaju na to da je organizacija prethodno izvršila usaglašavanje sa zahtevima i po potrebi, tranziciju, kako i ispunila zahteve standarda pre sertifikacije.


Usvojiti zahteve ISO standarda - najveći zadatak


Vremenski najduži i za organizaciju najzahtevniji poduhvat je u onome što prethodi proveri i sertifikaciji. Kako bi organizacija zaista dobila sertifikat, ona mora da ispuni zahteve odabranog ISO standarda. To znači da zahtevi ISO standarda, uz svoje mehanizme sprovođenja, moraju ući u menadžment i radnu praksu orgnaizacje.


Upravo zato je ovo vremenski i organizaciono najveći poduhvat. Zahtevi standarda mogu pokrivati više oblasti, tražeći pažnju različitih timova i uloga. Na primer, osnovni i najvažniji ISO standard - ISO 9001 Sistem menadžmenta kvalitetom, obuhvata teme koje zanimaju isključivo sam vrh organizacije, ali i poglavlja koja se odnose na ljudske resurse/HR, i upravljanje kvalitetom. kako bi se ispunili zahtevi standarda potrebno je da svi pomenuti timovi učestvuju u donošenju mera, usaglašavanju sa zahtevima standarda i ono što je najvažnije - u praktičnoj primeni usklađenog sistema.

Kako bi ovaj proces prošao što efikasnije, potrebno je uključiti sve timove u planiranje i organizovanje usklađivanja/tranzicije.


Organizacije vrše usklađivanje sa zahtevima standarda uz podršku konsutantskih tela za međunarodne standarde. Jedno takvo telo je Nacor Consulting. Iskusni konsultanti mogu delotvorno usmeriti organizaciju da uključi zahteve standarda na najpogodniji način


Provera traje jako kratko

Naspram uključivanja zahteva standarda u sistem menadžmenta i rad organizacije, što može potrajati i nekoliko meseci, provera koja traje jedan do najviše dva radna danazasigurno je najkraći proces. U danima nakon provere sertifikacino telo donosi odluku o izdavanju sertifikata koji se organizaciji dostavlja u fizičkom i digitalnom obliku.


Sertifikat se održava i obnavlja na godišnjem nivou

Jednom izdati sertifikat ne važi zauvek. Sertifikat se proverava na godinu dana, a resertifikuje na tri ili više godina - što varira od standarda do standarda.


Moguće je izgubiti ISO sertifikat

Gubitak sertifikata usled nemara menadžmenta je retka ali moguća situacija.

Najpre, moguće je da sertifikat istekne. Na svakom sertifikatu prikazani su datumi izdavanja i važenja. Ukoliko datum isteka proše bez ponovne provere ili resertifikacije, sertifikat prestaje da važi. Sertifikaciono telo može, usled novotkrivenih okolnosti koje narušavaju integritet standarda u organizaciji - povući izdati sertifikat. Ove situacije su ekstremno retke ali ne i nemoguće.


Važno je imati na umu : ISO sertifikat se zadržava dobrom praksom i redovnim proverama.


ISO provere mogu biti stroge

ISO provera nije test za organizaciju, već napor sertifikacionog tela da utvrdi stvarno stanje i praksu u organizaciji naspram zahteva mešunarodnog standarda. Provera ne predstavlja proizvoljnu praksu, već se vodi spiskom obaveznih zahteva za svaki standard.


Proveravač sertifikacionog tela je suštinski i pravno odgovoran za svoju procenu - zato su provere često temeljne. Proveravač mora da utvrdi stvarno stanje i donese ocenu ispunjenja zahteva standarda. Ukoliko dođe do sudskog postupka protiv organizacije , akoji je vezan za nedostatak naspram izdatog sertifikata standarda, na odgovornost neće biti pozvan samo menadžment organizacije već i proveravač i sertifikaciono telo.


Dobra priprema je put za uspeh

U tom smislu, kako bi organizacija dobila sertifikat, prethodna priprema je od ključne važnosti. Usvajanje zahteva dstandarda i njihova primena treba da su simetrični i simultani u celokupnoj organizaciji. Standard iza koga stoje svi u organizaciji - vrednostima, znanjem i radom - nemoguće je poljuljati.


ISO sertifikat je kruna prethodnog rada

Sertifikat ISO standarda je samo dokaz i afirmacija vrednog rada timova i menadžmenta širom organizacije. Njegova suština leži u predanosti organizacije i njenih zaposlenih vrednostima upravljanja, kvaliteta, razvoja i odgovornosti prema proizvodu i usluzi, lancu snabdevanja i tržištu.


Hronologija dolaska do ISO sertifikata

Ukratko, proces dolaska do sertifikata izgleda ovako:


Usklađivanje sa zahtevima ISO standarda

  1. Odabir konsultantskog tela za tranziciju sistema menadžmenta i usaglašavanje s zahtevima ISO standarda

  2. Priprema plana usaglašavanja zajedno s konsultantskim telom

  3. Usklašivanje sa zahtevima (najduži proces)


Sertifikacija

  1. Odabir sertifikacionog tela

  2. Provera (najkraći proces)

  3. Izdavanje sertifikata

  4. Godišnje održavanje sertifikata proverom



Potrebno mi je još informacija o ISO sertifikaciji

Nacor konsultantski tim rado odgovara na sva pitanja.


Upoznajmo se. Konsultacije upoznavanja su potpuno besplatne.


Tel: 381 11 383 60 66


ili nam pišite na: info@nacor.rs



ISO sertifikat je samo kruna napora organizacije u kvalitetu i dogovornom poslovanju.


Comments


Beograd, Vršac, Budva, Podgorica

Email: info@nacor.rs 

Nacor Consulting

Pozovite : 066 96 99 999​

© 2011-2025  NACOR

Београд, Србија

bottom of page