Da li je moguće uvesti ISO standarde u startap?
- Petar Rodić
- Mar 6
- 3 min read
Updated: Mar 13
ISO standarde koriste organizacije različite strukture, ciljeva i veličina. Počev od korporacija, preduzetnika, poljoprivrednika, sve do sportskih udruženja i nevladinih organizacija. Mogu li startapi koristi ISO standarde?
Da li startapi mogu da koriste ISO standarde?
ISO standardi su namenjeni svim organizacijama, pa su tako otvoreni da svoje benefite daju organizacijama u ranim godinama poslovanja - kao što su startapi.
Koje ISO standarde će svaki startap usvojiti i primenjivati zavisiće od mnoštva faktora - pre svega od industrije i proivoda/usluge koje startap nudi. Tu su naravno, vrednosti i dugotrajni ciljevi startapa - pre svega vezani za budućnost i razvoj organizacije.
Zašto su ISO i drugi standardi važni za startape
Benefiti primene ISO standarda za startape identični su benefitima svih ostalih organizacija.
To je najpre sistem menadžmenta usmeren na kvalitet poizvoda i usluge, uz razvijen sistem odgovora na korisničke žalbe i primedbe korisnika.
Usklađivanje sa standardima podrazumeva i usklađivanje sa svim važećim zakonskim propisima na tržištima na kojima se posluje.
Koji standardi su najbolji za primenu u startapima?
Standardi koji će vararirati u svom doprinosu za svaki pojedinačni startap. Zato će startap napraviti selekciju najvažnijih i najkorisnijih standarda prema narednim kriterijumima:
Standardi specifični za industriju
Standardi koje organizacija primenjuje treba da budu relevantni za industriju i vrstu proizoda i usluga. U zavisnosti od osetljivosti teme, i sami standardi će se razlikovati.
Tako, najstrože standardizovane oblasti su medicina, farmacija, prehrana, proizvodi koji u dodiru sa ljudskim telom i hranom.
Standardi tehnički zahtevi
Ukoliko startap deluje u polju koje je industrijski ili zakonski standardizovano, onda će takvi standardi biti potrebni i startapu.
Na primer, polje reciklaže podleže mnogim standardima tehničkim zahtevima koji omogućuju da takav (polu)proizvod ima prohodnost na međunarodnom tržištu.
Standardi za bezbednost informacija
Ukoliko je inovacija u osnovi digitalna i veliki ili najveći deo posla se obavlja upravo digitalno, naročito ukoliko to uključuje prikupljanje, obradu i skladištenje privatnih informacija korisnika - takav startap treba da u svoje upravljanje uključi i sistem menadžmenta bezbednošću informacija ISO 27001.
Standardi oslonac za rast i razvoj
Za startape je važno da svi doneseni standardi doprinose njegovim dugotrajnim ciljevima kada su rast i razvoj u pitanju, a koji će to standardi biti zavisi od grane i načina poslovanja, kao i samih ciljeva koje startap postavi kada je rast u pitanju.
Standardi relevantni za tržište poslovanja
Pojedini standardi nezaobilazni su za tržište na kojem startap posluje - bili oni tehnički, međunarodni ili lokalni - predstavljaju osnovu za mogućnost rada na datom tržištu, pa su stoga neizostavni i za stratape.

Primeri odabira standarda za startape
Možemo da analiziramo odabir standarda na primerima nekoliko startapa.
Inovacija u proizvodnji hrane
U ovakvom slučaju, Zakon o bezbednosti hrane nas obavezuje na primenu HACCP smernica. Radi poboljšanja kvaliteta, ovakav startap bi primenio i ISO 9001 Sistem menadžmenta kvalitetom. Ambalaža za pakovanje hrane podlegla bi GMP smernicama, koje bi, u zavisnosti od načina rada, pale na startap ili njegovog dobavljača. Ukoliko je odabrano tržište za plasiranje proizvoda EU, onda će organizacija primenjivati ISO 22000 Sistem menadžmenta bezbednosti hrane.
E-prodavnica
Za elektronsku prodavnicu je bitno da razvije dobru korisničku podršku, pa će stoga početi od ISO 9001 Sistema menadžmenta kvalitetom. Ukoliko trguje namirnicama ovakva prodavnica će se uskladiti sa HACCP smernicama. Na kraju, radi stabilog snabdevanja ovaj startap se može odlučiti da primenjuje ISO 28000 Standard za upravljanje bezbednošću lanca snabdevanja ili ISO 22301 Standard za upravljanje kontinuitetom poslovanja.
Dostava
Kao i za prodavnicu, ISO 9001 Sistem menadžmenta kvalitetom je od ključnog značaja. S obzirom da startap radi sa vozačima i prevoznim sredstvima, neophodno je i da brine o bezbednosti što omogućava ISO 39001 Sistem upravljanja bezbednošću drumskog saobraćaja. Na kraju, ISO 45001 Sistem menadžmenta i bezbednosti na radu može garantovati veći stepen bezbednosti vozača.
Kada je najbolji trenutak da startap uvede ISO standarde?
Najpovoljnije vreme za uvođenje standarda, u slučaju startapa, je početak poslovanja - za obavezne i prve dve godine za ostale standarde od važnosti za rast.
O veličini startapa u smislu broja zaposlenih i načina na koji se održava standard, svaki startap se konsultuje sa svojim konsultanstskim telom.
Koliko standarda je potrebno jednom startapu?
Ne postoji neko striktno praviloili način donošenja ove odluke - svaki startap je različitih ciljeva i potreba.
Ono što je preporuka iz prakse je da startapi započnu sa
1)obaveznim standardima, kao i onim
2) standardima koji podržavaju njihov dugotrajni razvoj.
Ovo je odluka koju startap donosi nakon detaljnog pregleda svih potreba - zajedno sa svojim konsultantskim telom.
Više je manje
Za startap je najbolje da svoje napore uloži u nekoliko standarda koji će mu najviše koristiti. Uz kasniji rast startap može postepeno uvoditi i sertifikovati nove standarde za kojim se ukaže potreba. Važno je da početna selekcija standarda bude usklađena sa stvarnim potrebama startapa i tržišta na kom posluje.
Mom startapu su potrebni standardi.
Tel: 381 11 383 60 66 Mob: 381 66 96 99 999

Comments